6 Dní
do velikonočních prázdnin :o)

Aktuality

24. 10. 2019

 Odborná stáž ve Švédsku

Stipendijní programy

Ve dnech 6. října až 11. října se 4 vybraní žáci  třetího ročníku programu Scania Young Professionals zúčastnili odborné stáže ve Švédsku.  Nejdříve jsme měli možnost nahlédnout do muzea Scania v Södertälje. Návštěva byla, za komentáře průvodce, skvěle zorganizována.  Dozvěděli jsme se všechno, od samotných počátků společnosti Scania až po její současnost. K vidění zde byly úžasné exponáty, na kterých bylo poznat, že Scania začínala s výrobou vlakových vozů a postupem času se dopracovala až k nákladní dopravě. Prohlídka muzea byla úchvatná, všechny vystavené vozy jsou pojízdné, choreografie jejich umístění se pravidelně obměňuje a je velice zajímavá pro kohokoliv, koho, byť aspoň trochu, zajímají nákladní vozidla.

Poté jsme se přesunuli do výrobního závodu, kde nás čekala opět velice atraktivní prohlídka za přítomnosti průvodce. Viděli jsme celý proces výroby vozu od holého rámu přes jeho nastrojení, usazení motoru a převodovky. V závěru procesu stavby vozidla potom i posazení kabiny a na konec byla možnost vidět úplně první start motoru nového nákladního automobilu. Celá prohlídka výrobního závodu pro nás všechny byla velice poutavá a poučná.

Z výrobního závodu jsme se, společně s několika špičkovými pracovníky Scania z Čech, Slovenska a Maďarska, přesunuli do Demo (předváděcího) centra Scania, vzdáleného pouze malý kousek od výrobního závodu. Na zkušebním okruhu v tomto centru bylo možné vidět všechny druhy nákladních vozidel Scania, dle jejich použití zákazníky. Byly zde k dispozici jak nejdelších vozidla, která měřila 25 metrů, potom nejtěžší vozidla s váhou 70 tun, a nakonec nejsilnější nákladní auta Scania s výkonem 730 koní a s motorizací V8.

Další den jsme byli přivítáni na Scania Mälardalens Tekniska Gymnasium.Je to střední škola, která připravuje pro Scania její inženýry a technické pracovní do výroby. Prohlídku školy jsme absolvovali v doprovodu dvou studentů Gymnázia v perfektní a bezchybné angličtině…

Úroveň této školy byla srovnatelná s úrovní některých českých vysokých škol, bylo vidět, že je to škola velice prestižní a žáci jsou sem pečlivě vybíráni.

Od středy jsme se navštěvovali výuku STFG – Stockholms transport-och fordonstekniska gymnasium. První den byla pro nás připravena prohlídka školy a představení místních studijních prostor. Byli jsme uchváceni z výukových pomůcek k praktické výuce žáků. Byla zde možnost vidět pracovní místa (boxy s hevery) pro opravy a údržbu osobních automobilů. Pro nákladní vozy je zde vyčleněna samostatná část výukové dílny, která zářila novotou. Toto místo bylo pro nás po celé tři dny rezervované a právě zde probíhala naše výuka, samozřejmě také v angličtině, jak jinak…

Kromě těchto prostor byl zde k vidění i speciálně vyčleněný sektor pro výuku elektrotechniky, za použití speciálních panelů, které si čeští studenti velice pochvalovali. Během těchto pár dnů žáci probírali CAN komunikaci. Na výcvikových panelech se podle jejich slov výuka skvěle nacvičuje a zároveň je i lépe zapamatovatelná, protože se zde simulované závady na vozidle řeší prakticky, a ne pouze jenom v teoretické rovině. Anglicky rozumět všemu, co učitel vysvětloval a prezentoval, bylo pro nás všechny něco nového a ne vždy snadného.

Nezapomenutelné bylo přijetí na Velvyslanectví České republiky. Sama budova ve čtvrti Östermalm  z roku 1888 působí velice impozantně. Není divu, že jejími majiteli byla řada významných osobností, dokonce i ze švédské královské rodiny. Byli jsme přijati zástupcem velvyslance Mgr. Janem Bubnem a členkami sekretariátu. Náš studijní program i spolupráce se švédskými školami, kterou jsme jim zde prezentovali, je velmi zaujala.

Na prohlídku hlavního města Stockholmu bylo díky nabitému programu ve školách minimálně času, ale největší atrakce – Museum Vasa jsme navštívit stihli. Vasa je válečná loď, která měla být chloubou švédských námořních vojsk za třicetileté války. Loď se při své první plavbě, 10. 8. 1628, krátce po vyplutí potopila nedaleko královského paláce. Po 333 letech se ji podařilo z hloubky 32 m vytáhnout téměř neporušenou.  Po nutné konzervaci a opravě je přístupna veřejnosti. Těší se obrovské pozornosti všech návštěvníků Stockholmu.

V podzemí  Královské knihovny jsme si prohlédli jeden z nejvzácnějších kousků z válečné kořisti – Codex Gigas – Ďáblovu bibli ( Djävulsbibeln), největší ručně psanou knihu na světě a prolistovali její digitalizovanou verzi. Repliku bible bývá občas možné si příležitostně prohlédnout na výstavách v ČR. Viděli jsme také Koncertní dům, kde se každoročně 10. prosince předávají Nobelovy ceny. Dále jsme prošli kousek Starého města a královský zámek. Kdyby bylo více času, tak by nám naše třídní učitelka ukázala i mnoho dalších památek, toto město zná hodně detailně.

Největší poděkování ale patří firmě Scania (finanční podpora) a našemu „ druhému třídnímu“, panu Mgr. Kindlovi, za to, že vyvinul nemalé úsilí k tomu, aby se slibovaná stáž posunula z roviny pouhých slov a teorie do roviny reality a praxe.

 

                                            4 nadšení stážisté třídy 3S

Máte otázku? Napište nám

Stačí vyplnit tento formulář a budeme v kontaktu.