Aktuality
Aktuality
Jak jsme vás již dříve informovali, žáci naší školy se rozhodli věnovat část finančního výtěžku z velikonočního jarmarku na dobročinné účely. Tentokrát jsme si vybrali program neziskové organizace UNICEF – nezávadná voda. Příspěvek umožní získat 21 500 l nezávadné vody.
Z informací na oficiálních stránkách UNICEF:
Nedostatek pitné vody je jedním z největších problémů, kterému děti ve světě čelí. V oblastech, kde rapidně vysychají tradiční vodní zdroje a vody se nedostává ani pro dobytek a pěstování plodin, se dětské životy nepočítají na dny nebo hodiny, ale na litry pitné vody, které mají k dispozici. Každý den umírá na nemoci přenášené znečištěnou vodou 814 dětí ve věku do pěti let.
Čistá voda a dostatečné hygienické zázemí jsou nezbytnou podmínkou pro prevenci šíření nebezpečných nemocí, včetně koronavirů, cholery, tyfu nebo úplavice. 2 miliardy lidí denně trpí nedostatkem pitné vody.
Situace je kritická zejména v oblastech ozbrojených konfliktů a přírodních katastrof, při kterých dochází k poškození, nebo dokonce zničení životně důležitých vodních zdrojů. Každou minutu kvůli pití kontaminované vody zemře jedno malé dítě.
Ela Škubalová, žákyně třídy PED2
Koncem dubna se třída PED 2 zúčastnila programu společnosti JA Czech RE-POWER YOUR FUTURE. Tento program podporuje osobní a profesní růst studentů, ukazuje jim možnosti, kam nasměrovat svou budoucnost a propojuje jejich plány s praxí. K webináři se připojilo dalších padesát účastníků z různých středních škol. Seznámili jsme se s podnikateli Dušanem Mátlem a Jaroslavem Salvou. Během dvouhodinového programu nám popsali svou cestu k podnikání, své úspěchy, ale i pády. Líbilo se nám, že oba podnikatelé podrobně vyprávěli o svých životech a motivech k podnikání a netajili ani problémy, se kterými se ve svých profesních životech setkali.
Na konci webináře jsme se zúčastnili diskuse.
Michael Nečas, žák třídy PED2
Dne 17.4.2024 se třídy PED2 a PED3 zúčastnily ukázky provádění silničních kontrol Policií České republiky v Kuřimi.
Akce se konala na 5 stanovištích, jež zahrnovala i náborovou část. Motohlídka Policie ČR namátkově vybrala ke kontrole několik nákladních automobilů, a následně nám vysvětlila potřebné informace, jak má správná prohlídka technického stavu vozidla a inspekce nákladu vypadat. Následovala kontrola správnosti přepravních dokumentů a vážení nákladních automobilů. Měli jsme možnost prohlédnout si vybavení aut jak pro civilní hlídky, tak pro dopravní policii. Na stanovišti číslo 4 jsme poznali přesnost ručních radarů, radarů připevněných na palubní desku policejních aut a dozvěděli se i jejich dosah a dobu měření.
Během přednášky o klasické kontrole řidiče jsme si mohli otestovat dechovou zkoušku a taky nám bylo vysvětleno, jak fungují testy na drogy, co všechno jsou schopné odhalit a po jakou dobu omamné látky zůstávají v těle.
Náborové stanoviště zajišťovali dva příslušníci speciální pořádkové jednotky, kteří nám popsali taktické vybavení a postup při zásahu, který zahrnoval taktická postavení a ukázku zbraní a součástí vybavení. Vysvětlili nám kritéria k přijetí do útvaru, např. náročnost fyzických a psychických testů. Speciální pořádková jednotka je útvar, který zahrnuje profesionálně vycvičené a vybavené policisty schopné efektivně a rychle reagovat na potenciální ohrožení.
Exkurze byla pro všechny žáky přínosná a naučná, navíc podaná zábavnou formou. Všichni policisté byli velmi příjemní a ochotně odpovídali na všechny naše otázky… a že jich nebylo málo.
Tímto bychom chtěli poděkovat vedení školy a pedagogům, kteří nás doprovázeli, a Policii ČR za skvělou exkurzi.
Nela Vlachová PED3.