Aktuality
Aktuality
Úspěch našich žáků na soutěži v sociálním podnikání – Social Innovation Camp
Po dvou dlouhých letech se naši žáci opět zúčastnili soutěže v sociálním podnikání. Innovation Camp pořádá vzdělávací organizace JA Czech za podpory společnosti NN pojišťovna. Jde o oblíbenou soutěž, které se ISŠA účastní pravidelně již jedenáct let s pozitivní zpětnou vazbou od soutěžících. Bonusem pak bývá pěkné umístění, či výhra.
Soutěž se letos konala 3. března 2022 v Praze ve sdílených kancelářích organizace HubHub. Zúčastnilo se jí 7 vybraných žáků ze tříd PED3, PED2 a mnoho dalších mladých lidí ze středních škol v ČR. První výzvou na téma „Mezigenerační komunikace“ tedy komunikace mezi prarodiči a vnuky. Cílem bylo vytvoření cílené služby či produktu a následná prezentace před porotou. Jednotlivým týmům žáků z různých škol byl přidělen konzultant. Pomáhal radou při tvorbě nápadů, poskytoval informace ze své praxe. To zásadní však museli studenti řešit sami.
Naši žáci spolu s ostatními navrhli coby produkt zajímavou deskovou karetní hru „Generace“. Další tým sestavil žákovskou službu workshopů, návštěv a exkurzí v Domově pro seniory Podpěrova, Brno. Zajímavá byla i aplikace „Motivace k naslouchání“. Odpoledne týmy své nápady prezentovaly před odbornou porotou a doprovázejícími pedagogy, kteří měli svůj tajný tip na absolutního vítěze. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, a to:
A jak vše dopadlo pro ISŠA? Naši žáci byli velmi úspěšní. Odnesli si mnoho zážitků, nových zkušeností a postřehů. A také vítězství ve dvou kategoriích:
Vítězům blahopřejeme.
Ing. Ludmila Čápová
Kariérní poradenství
V rámci přípravy na budoucí povolání se dne 2. 3. 2022 uskutečnila pro žáky třídy 3S akce, zaměřená na kariérní poradenství. Organizoval ji úřad práce po vzájemné dohodě s ISŠA Brno. Jelikož se spolupráce připravovala několik měsíců dopředu v době vrcholící pandemie koronaviru, konalo se online.
Přesto se pracovnice úřadu práce postaraly o zajímavý program s aktivním zapojením žáků. Ti se dozvěděli, čím vším se úřad práce zabývá: např. zprostředkováním zaměstnání, nabídkou rekvalifikačních kurzů i dalšími tzv. nepojistnými sociálními dávkami, jako jsou výplata rodičovského příspěvku, přídavků na dítě apod.
Další část semináře se věnovala možnostem, které mají žáci po ukončení studia a získání výučního listu – nástavbové maturitní studium, práce v zahraničí či u zaměstnavatelů v České republice. Žáci se dozvěděli potřebné informace k vytvoření vhodného životopisu či motivačního dopisu. (K tomu lze využít webovou stránku europass.cz, na které je možné vytvořit životopis a motivační dopis pomocí šablon v českém i anglickém jazyce.)
Závěr byl věnován radám, na koho se obrátit v případě porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele či nedostatečné bezpečnosti práce na pracovišti. (V obou případech může pomoct oblastní inspektorát práce, který má vyčleněné úřední hodiny pro veřejnost.) Pracovnice úřadu práce také odpověděly na řadu konkrétních dotazů vznesených od žáků.
Kolektiv žáků třídy 3S a Emil Pernica